PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
CHRYSTUSA ODKUPICIELA CZŁOWIEKA

POWSTANIE PARAFII

Z dniem 1 stycznia 2004 r. Metropolita Krakowski, Ks. Kardynał Franciszek Macharski utworzył nową Parafię pod wezwaniem CHRYSTUSA ODKUPICIELA CZŁOWIEKA - REDEMPTOR HOMINIS.

Do powstania Parafii przyczynił się Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP (Mariackiej) w Krakowie, Ks. Dr Bronisław Fidelus oraz Ks. Prałat Jan Dziasek, Dziekan dekanatu Krowodrza, którzy od kilku lat myśleli o konieczności budowy kościoła na terenie powstającego osiedla domków szeregowych i jednorodzinnych pomiędzy ulicą Jasnogórską i Łokietka oraz ulicami Conrada i Opolską, w kierunku Toni. W tym celu, podczas pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II do Krakowa, w roku 2002, na Błoniach został poświęcony kamień węgielny, wyjęty wcześniej z prezbiterium Bazyliki Mariackiej. Natomiast jesienią 2002 roku, Parafia Mariacka zakupiła dom przy ul. Kiwerskiego 2, który jest tymczasową plebanią oraz 80 arową działkę przy ul. Stelmachów. Na niej został wybudowany nowy kościół a wkrótce powstaną i inne budynki tworzące Zespół Sakralny znajdujący się w centrum przyszłego osiedla. W jego skład może wejść: kościół z parkingiem, plebania, szkoła i sala gimnastyczna.

Pragniemy, aby nowy kościół i cały Zespół Sakralny, który powstanie przy wydatnej pomocy Parafii Mariackiej w Krakowie, były darem z okazji jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

TEREN PARAFII

Terytorium nowej Parafii wyznaczone zostało następującymi granicami (patrz mapka):

Obecnie na terenie Parafii CHRYSTUSA ODKUPICIELA CZŁOWIEKA - REDEMPTOR HOMINIS znajdują się następujące ulice:
Bliska, Bukietowa, Chabrowa, Chmurna (od Jasnogórskiej do Łokietka), Chełmońskiego (od Jasnogórskiej do wiaduktu Weissa), Conrada (parzyste, Gawliny, Gdyńska, Jasnogórska ( parzyste do linii biegnącej poziomo koło stadionu LKS Tonianka), Jordanowska, Kaczmarczyka, Kasznicy, Kiwerskiego, Kalenkiewicza, Kukiela, Łokietka (od Opolskiej do Poziomkowej), Na Chałupkach, Nawigacyjana, Opolska (parzyste od wiaduktu Weissa do ul. Łokietka), Orlich Gniazd, Owsiana, Pachońskiego do 3, Pełczyńskiego, Pękowicka (od Łokietka do Wiarusa), Piaskowa, Północna, Skrajna, Sosnowiecka (od Jasnogórskiej do Chełmońskiego), Stawowa (od Jasnogórskiej do Chełmońskiego), Stelmachów (od Jasnogórskiej do Opolskiej), Tomkowicza, Tumanowicza, Wewnętrzna, Wiarusa (od Pękowickiej do Łokietka), Wilczyńskiego, Zaorana.

Mapka

mapka terenu parafii